2024. február 25-e a Kommunista Diktatúrák Áldozatainak Emléknapja. Ebből az alkalomból látogattunk el 12. évfolyamos tanulóinkkal az 1945 utáni magyar történelem egyik ikonikus helyszínére, a Rákoskeresztúri Új Köztemetőbe.
   Célunk, hogy diákjaink az iskola falain kívül egy olyan szemléletformáló múzeumpedagógiai órán vehessenek részt, amely a tankönyv lapjaitól kissé elszakadva, hiteles történelmi helyszineken a téma szakavatottjaitól tehessenek szert olyan ismeretekre, melyek szélesítik, formálják látásmódjukat és továbbgondolásra sarkallják őket.
   A Látogató Központ vetítőtermében kezdtünk, ahol archív felvételek segítségével áttekintést kaptunk magáról a korszakról, az Új Köztemető és a 301-es parcella történetéről, ill. az 1956-os mártírjaink beazonosításának nehézségeiről. Ezután végső nyughelyüknél tettük tiszteletünket, megismerve többek között Nagy Imre, Mansfeld Péter, Tóth Ilona, vagy Szűcs Sándor megrendítő történetét, melyeken keresztül hiteles korrajzot kaptunk az 1950-es évek Magyarországáról.
   Látogatásunk lehetőség volt arra, hogy diákjaink a legfrissebb kutatási eredményekre alapuló válaszokat kapják kérdéseikre, egyben méltó módon emlékezzenek meg azokról a mártírokról akik a XX. sz-i magyar történelem legsötétebb korszakának áldozataivá váltak.